Aktualności

Jesteś tutaj:

Lizawki dla bydła

Ważną rolę w prawidłowym żywieniu bydła odgrywają nie tylko podstawowe składniki dawki (białko
i energia), ale również mikro i makroelementy oraz witaminy. Stosowanie lizawek MIKRO LICK, z uwagi
na naturalny odruch zwierząt do lizania słonych przedmiotów, wspomaga suplementację minerałów oraz witamin. Posiadamy produkty zarówno dla dorosłych zwierząt – wspomagające żywienie w okresie zasuszenia (MIKRO LICK Z), laktacji (MIKRO LICK L) jak i cieląt (MIKRO LICK CM).

Wyposażenie zwierząt w lizawki umożliwia im intuicyjne pobieranie minerałów i witamin w zależności
od potrzeb na zasadzie samoregulacji. Bydło chętnie korzysta z lizawek, a ich tradycyjna forma (bloki/ kostki) pozwala na zastosowanie zarówno na pastwisku, jak i w oborze. Stosując lizawki należy pamiętać, aby zapewnić zwierzętom dostęp do wody. Lizawki nie należy jednak umiejscawiać zbyt blisko wody. Zmusi to zwierzę  do odejścia od lizawki i podejścia do wody a tym samym zwolnienia miejsca przy lizawce dla pozostałych sztuk. Zaleca się stosowanie jednego bloku na 20-30 krów w przypadku obory wolnostanowiskowej. W systemie uwięzionym stosujemy jeden blok na dwie krowy.

Efektami stosowania lizawek mineralnych jest zwiększenie wydajności mlecznej u krów, wzrost apetytu
i wpływ na lepsze wykorzystanie składników pokarmowych, zapobieganie schorzeniom wywoływanym niedoborem mikroelementów w paszy oraz poprawa płodności zwierząt.

MIKRO LICK L – przeznaczona dla krów w okresie laktacji, zawiera aktywną mieszaninę olejków eterycznych, takich jak oregano, tymianek i cynamon oraz ekstraktów z przypraw, w tym imbir, kurkuma i pieprz. Takie połączenie składników wspiera korzystną mikroflorę żwacza, stymulując trawienie. Unikalny skład skutecznie zwiększa sekrecję śliny i enzymów trawiennych u krów co oznacza większe pobranie suchej masy i przekłada się na lepszą strawność pasz. Zapewnienie krowom dostępu do bloków mineralnych pozwala na lepsze kształtowanie równowagi jonowej. W okresie laktacji, krowy potrzebują witamin i mikroelementów. MIKRO LICK L uzupełnia niedobory cynku i miedzi (formy wysoko przyswajalne) oraz innych niezbędnych pierwiastków śladowych. Zawiera beta karoten, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów rozrodczych i funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto, wysoki poziom biotyny w naszym produkcie wpływa na zdrowie kopyt i skóry krów co ma kluczowe znaczenie dla ich ogólnego dobrostanu. Wapń, fosfor i magnez to podstawowe składniki diety krów. MIKRO LICK L dostarcza makroelementy w odpowiednich proporcjach, doskonale dostosowanych do okresu laktacji.

MIKRO LICK Z – przeznaczona dla krów zasuszonych jest doskonałym wsparciem dla bydła utrzymywanego w systemie wolnostanowiskowym oraz na pastwisku. Zapobiega zaleganiu poporodowemu, przygotowując organizm krowy w okresie zasuszenia do rozpoczęcia intensywnej laktacji. Szczególnie polecana dla zaspokojenia potrzeb na mikro- i makroelementy oraz witaminy u krów w trakcie zasuszenia. Dzięki wysokiemu poziomowi witaminy E, minimalizujemy ryzyko stanów zapalnych wymienia i układu rozrodczego, co przekłada się na mniejszą ilość komórek somatycznych w mleku. MIKRO LICK Z ma właściwy dla okresu stosunek wapnia do fosforu. Polecamy również w przypadku żywienia krów mlecznych paszami objętościowymi bogatymi w wapń – żywienie pastwiskowe.

Mikro LICK CM– przeznaczona dla cieląt i młodzieży hodowlanej, jest wzbogacona naturalnymi składnikami zawierającymi fitoncydy, które wspomagają układ odpornościowy zwierząt, wzmagając jego aktywność przeciwko infekcjom pierwotniakowym i bakteryjnym. Zawiera w składzie wyciąg z eukaliptusa poprawiający zdolność oddechową i pomagający utrzymać drogi oddechowe w czystości, co jest kluczowe dla ich dobrej kondycji. MIKRO LICK CM dostarcza niezbędnych witamin i minerałów, które są nieodzowne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju cieląt. Dzięki temu masz pewność, że Twoje cielęta otrzymują wszystko, czego potrzebują, aby stać się silnymi i zdrowymi dorosłymi zwierzętami.

Nasze produkty to doskonała inwestycja w dobrostan Twojego stada.