Słomę po żniwach należy właściwie zagospodarować. Resztki pożniwne stanowią ważny element
w odbudowie warstwy próchnicy w glebie. Znajdują się w nich wszystkie pierwiastki konieczne do wzrostu roślin, wystarczy je przywrócić glebie. W wyniku mikrobiologicznego rozkładu resztek pożniwnych uwalniane są dziesiątki kilogramów azotu, fosforu, potasu, magnezu.
Należy jednak pamiętać by proces rozkładu resztek pożniwnych był przeprowadzony prawidłowo, bo to oznacza zdrowsze uprawy w kolejnych latach. Słoma – oprócz źródła wartości odżywczych – to też często miejsce bytowania różnego rodzaju patogennych grzybów, mogących infekować rośliny następcze. Prawidłowy rozkład pozwala nam uniknąć tych problemów, ale przede wszystkim pozwala na poprawę ilości materii organicznej i z czasem próchnicy, a część mineralizowana to z kolei magazyn składników odżywczych dla upraw.
Na tempo rozkładu resztek pożniwnych wpływają:
- Rozdrobnienie słomy, zalecane na odcinki o długości 3-7 cm i równomiernie rozrzucenie jej na powierzchni pola,
- Zwiększenie ilości mikroorganizmów glebowych mineralizujących słomę. W tym celu zaleca się zastosowanie użyźniacza doglebowego Microhumus Solid, który składa się z różnych gatunków bakterii Bacillus w dużej koncentracji, min 1×109 jtk/g,
- Wymieszanie opryskanej użyźniaczem pociętej słomy z glebą przy pomocy brony talerzowej lub grubera,
- Wilgotność – zwiększa aktywność mikroorganizmów rozkładających słomę w glebie.
Częstą praktyką jest stosowanie na organiczne resztki pożniwne mocznika. Jednak jego zastosowanie prowadzi do pełnej mineralizacji resztek pożniwnych bez możliwości wytworzenia humusu i nie przyczynia się do odbudowy próchnicy.
To preparaty mikrobiologiczne najefektywniej wspomagają rozkład resztek pożniwnych, np. słomy. Polecamy bakteryjny użyźniacz Microhumus Solid w dawce 1kg/1ha. Produkt zawiera wyspecjalizowane mikroorganizmy, które mineralizują resztki pożniwne, zwiększając zasób składników pokarmowych dla przyszłych roślin uprawnych. Microhumus Solid zawiera trwałe i odporne na niekorzystne warunki środowiskowe bakterie z rodzaju Bacillus spp. W koncentracji 1×109 jtk/g. Dostępny jest w opakowaniach 0,5 kg i 2,5 kg. Dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym pod nr NE/748/2023. Drugim użyźniaczem w naszej ofercie o szerokim spectrum działania i bogatym składzie bakteryjnym (Cellulomonas cellulans, Ruminococcus albus, Bacillus subtilis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus, Azotobacter vinelandii, Azospirillum lipoferum, Pediococcus acidilactici, Pseudomonas fluorescens) jest MG Mikroorganizmy glebowe dawka 1L/1ha. Dostępny w opakowaniach 1L i 5L.